- powyżej 50 roku życia posiadających jednocześnie 20-letni okres uprawniający do zasiłku;
- którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego.
Podjęcie pracy w drugim miesiącu pobierania zasiłku. Pozostały do pobrania jeszcze 4 zasiłki.
Na omawianym przykładzie pozostały do pobrania 4 zasiłki a to oznacza, że przez połowę okresu zasiłkowego, czyli na okres 2 miesięcy należny będzie dodatek aktywizacyjny, chyba, że wcześniej osoba uprawniona utraci pracę.
Niezwłocznie po podjęciu pracy, najlepiej jeszcze tego samego dnia należy złożyć w urzędzie pracy wniosek o dodatek aktywizacyjny, do którego (do wglądu) należy dołączyć oryginał umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia.
UWAGA:
W związku ze zmianami podatkowymi od 1.01.2022r. w ramach tzw. Polskiego Ładu, Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy jako płatnik świadczenia pieniężnego z Funduszu Pracy, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021, poz. 1128) pomniejsza zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, określoną w pierwszym przedziale podatkowym, naliczaną od kwoty dodatku aktywizacyjnego, o kwotę wolną od podatku stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.
W związku z tym, osoby pobierające świadczenie pieniężne z Funduszu Pracy w formie dodatku aktywizacyjnego powinny poinformować o tym fakcie pracodawcę, składając deklarację PIT-2, aby uniknąć konieczności dopłaty podatku przy rozliczeniu rocznym.
Po ustaniu prawa do dodatku aktywizacyjnego również należy zgłosić ten fakt pracodawcy na formularzu PIT-2.