Stypendia z tytułu odbywania stażu wypłaca się z dołu, za okresy miesięczne, w terminach ustalonych przez PUP na konto bankowe wskazane przez osobę bezrobotną (osoby bezrobotne z prawem do zasiłku zobowiązane są posiadać konto bankowe). Osoby nieposiadające konta bankowego będą odbierać stypendium:
- za pośrednictwem placówek Banku Pekao S.A. (dotyczy osób zarejestrowanych w Bydgoszczy i Filii w Koronowie),
- w oddziale Banku PKO BP (dotyczy osób z Solca Kujawskiego).
Stypendium z tytułu odbywania stażu reguluje §11 Zasad organizowania oraz odbywania stażu dla osoby/ób bezrobotnej/ych w 2019 roku.
Jaka jest wysokość stypendium?
Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Stypendium przysługuje także za dni wolne (uczestnikowi stażu przysługują dwa dni wolne za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu). Za okres, w którym wypłacane jest stypendium, zasiłek nie przysługuje.
Czy stypendium przysługuje także w czasie niezdolności do pracy?
Tak. Bezrobotny zachowuje prawo do stypendium za okres udokumentowanej niezdolności do pracy. Niezdolność tę należy udokumentować zaświadczeniem na druku ZUS ZLA (NIP PUP: 953-236-44-28). Bezrobotny ma obowiązek zawiadomić powiatowy urząd pracy o niezdolności do pracy w terminie 2 dni od dnia wystawienia zaświadczenia i dostarczyć do powiatowego urzędu pracy wraz z listą obecności w ustalonym terminie.
O czym trzeba pamiętać?
Osoba, która z własnej winy nie ukończyła stażu, jest zobowiązana do zwrotu jego kosztów z wyjątkiem sytuacji, gdy powodem nieukończenia stażu było podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej (przed przerwaniem stażu o zaistniałej sytuacji, a w szczególności o przyczynie przerwania stażu należy poinformować PUP).
W sprawach dotyczących stypendium z tytułu odbywania stażu mozna się kontaktować z Działem Ewidencji i Świadczeń
W sprawach dotyczących stypendium z tytułu odbywania stażu mozna się kontaktować z Działem Ewidencji i Świadczeń