Program "Praca dla więźniów"

Print Drukuj
Program „Praca dla więźniów" to zainicjowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2016 roku oraz realizowany przez Służbę Więzienną program wspierania szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, a w szczególności ich aktywizacji zawodowej.

Program obejmuje trzy podstawowe filary, które determinują realizowane w jego ramach działania:
  1. Budowę w zakładach karnych hal produkcyjnych.
  2. Rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów.
  3. Ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.
Korzyści dla przedsiębiorców:
  • Osobie pozbawionej wolności zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin przysługuje wynagrodzenie zapewniające osiągnięcie, co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, przy czym wynagrodzenie naliczane jest proporcjonalnie do faktycznie przepracowanych godzin.
  • Brak jest potrzeby zawierania indywidualnych umów o zatrudnienie osób pozbawionych wolności (zatrudniony skazany nie staje się pracownikiem zatrudniającego w rozumieniu prawa pracy).
  • Pracodawca zwolniony jest z obowiązku stosowania przepisów prawa pracy (z wyjątkiem przepisów dotyczących czasu pracy oraz BHP).
  • Pracodawca jest zwolniony z obowiązku odprowadzania składki zdrowotnej za zatrudnienie osoby pozbawionej wolności.
  • Korzystanie z darmowej ochrony obiektów produkcyjnych zlokalizowanych na terenach ścisłych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.
  • Zatrudniający ma prawo wnioskowania o zmianę miejsca i rodzaju pracy lub o wycofanie osoby pozbawionej wolności z zatrudnienia bez zachowania formy i terminów przewidzianych w prawie pracy.
  • Osoby pozbawione wolności nie są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym.
  • Możliwość uzyskania dofinansowania działań prowadzących do tworzenia nowych miejsc pracy dla skazanych oraz ochrony już istniejących ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.
  • Brak prawa do 26-dniowego urlopu wypoczynkowego na rzecz 14-dniowego zwolnienia przysługującego po roku nieprzerwanej pracy.
  • Możliwość refundacji 35% wypłaconych wynagrodzeń w formie ryczałtu z tytułu zwiększonych kosztów zatrudnienia osób pozbawionych wolności.

Przedsiębiorco jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z funkcjonariuszem odpowiedzialnym za zatrudnienie skazanych w wybranej przez siebie jednostce lub Specjalistą w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Bydgoszczy:
Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy
ul. Wały Jagiellońskie 4, 85-131 Bydgoszcz
tel. (52) 585 52 81
e-mail: oisw_bydgoszcz@sw.gov.pl

 

Załączniki

Ulotka
Ulotka.pdf 397 KB
Informacje o publikacji dokumentu