"Bydgoskie partnerstwo na rzecz rynku pracy" - Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy
"Wsparcie aktywności zawodowej osób bezrobotnych w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim (V)"
Priorytet Inwestycyjny 8i - Dostęp do zatrudnienia dla osób poszukujących pracy i osób biernych zawodowo, w tym długotrwale bezrobotnych oraz oddalonych od rynku pracy, także poprzez lokalne inicjatywy na rzecz zatrudnienia oraz wspieranie mobilności pracowników
Cel szczegółowy działania - zwiększenie zatrudnienia osób powyżej 29 r.ż. znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy, w tym osób powyżej 50 r.ż., osób z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotnych i o niskich kwalifikacjach
Działanie 8.1 - Podniesienie aktywności zawodowej osób bezrobotnych poprzez działania powiatowych urzędów pracy
Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich:
„Wsparcie aktywności zawodowej osób bezrobotnych
w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim (V)"
CEL PROJEKTU: Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób bezrobotnych powyżej 29 roku życia znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim, należących co najmniej do jednej z poniższych grup: osób powyżej 50 r.ż, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale bezrobotnych, osób o niskich kwalifikacjach. W ramach projektu dla każdego z uczestników przedstawienie konkretnej oferty aktywizacji zawodowej poprzedziła analiza umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych danego uczestnika. Na tej podstawie PUP realizował odpowiednio dobrane usługi i instrumenty rynku pracy, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
WSPARCIE W RAMACH PROJEKTU:
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
UCZESTNICY PROJEKTU:
Projekt skierowany był do osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy w wieku powyżej 29 roku życia, należących co najmniej do jednej z poniższych grup:
- osób powyżej 50 roku życia,
- kobiet,
- osób z niepełnosprawnościami,
- osób długotrwale bezrobotnych (pozostających bez zatrudnienia nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy),
- osób o niskich kwalifikacjach (do poziomu ISCED 3 włącznie, tzn. max. wykształcenie ponadgimnazjalne).
WARTOŚĆ PROJEKTU: 6 099 485,35 zł
DOFINANSOWANIE PROJEKTU Z UE: 5 184 562,56 zł
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 1 stycznia 2022 r. - 31 grudnia 2022 r.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu PHARE 2002 Spójność Społeczno-Gospodarcza w ramach Kujawsko-Pomorskiego Programu Rozwoju Zasobów Ludzkich
Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy zrealizował projekt „Bydgoskie partnerstwo na rzecz rynku pracy" w ramach Kujawsko-Pomorskiego Programu Rozwoju Zasobów Ludzkich ze środków Programu PHARE 2002.
CEL PROJEKTU:Celem projektu „Bydgoskie partnerstwo na rzecz rynku pracy" było przede wszystkim wsparcie lokalnych porozumień na rzecz zatrudnienia oraz rozwój lokalnego rynku pracy. Projekt skierowany był do:
- pracowników urzędu pracy,
- personelu merytorycznego instytucji rynku pracy oraz innych instytucji i organizacji związanych z rynkiem pracy i promocją przedsiębiorczości,
- liderów organizacji i instytucji o kluczowym znaczeniu dla rynku pracy, będących sygnatariuszami Bydgoskiego Paktu na Rzecz Zatrudnienia.
ZAŁOŻENIA PROJEKTU:
Projekt zakładał szereg działań zmierzających do rozwoju lokalnego rynku pracy.
Dzięki realizacji projektu powołany został Bydgoski Pakt na rzecz Zatrudnienia - forum współpracy instytucji oddziałujących na lokalny rynek pracy: stowarzyszeń, instytucji szkoleniowych, organizacji przedsiębiorców oraz związków zawodowych i publicznych instytucji rynku pracy. Dla Paktu zaprojektowano stronę internetową oraz wyremontowano pomieszczenie sekretariatu (przy ul. Sielanka).
W ramach projektu utworzono Centrum Wspierania Samozatrudnienia (przy ul. Mennica 6), w którym zainteresowani mogli uzyskać informacje o procedurach związanych z samozatrudnieniem, środkach pomocowych i pożyczkach na ten cel. W Centrum realizowane były szkolenia, warsztaty, seminaria, w których uczestniczyli przedstawiciele lokalnych instytucji.
W związku z realizacją projektu przeprowadzone zostały gruntowne badania lokalnego rynku pracy. Raporty z badania zostały opublikowane i rozpowszechnione.
W ramach projektu przeprowadzono cykl szkoleń "Spadochron" podnoszących kwalifikacje 100 doradców zawodowych z instytucji wsparcia rynku pracy.
WARTOŚĆ PROJEKTU: 358.540,57 zł*
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 1 września 2004 r. - 31 października 2005 r.
*Projekty współfinansowane ze środków PHARE 2002 są rozliczane w EURO. Podana wartość w PLN wg kursu z miesiąca zakończenia realizacji projektu.