Aktualności

środki rezerwy KFS

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie w roku 2025 dysponuje środkami rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w wysokości 180.000 zł ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy ze środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Wnioski przyjmowane będą w terminie  18  – 20 sierpień 2025 r.

Wnioski należy składać na obowiązujących formularzach dostępnych na stronie internetowej urzędu poprzez:

  1. w postaci elektronicznej - drogę elektroniczną:

  • praca.gov.pl  - wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy (PSZ-KFS) niezbędnym jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP;

  • ePUAP - wymagane jest opatrzenie korespondencji oraz załączonych dokumentów (każdego załącznika) kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP przez pracodawcę lub pełnomocnika;

  1. w postaci papierowej – drogą tradycyjną:

  • osobiście - w siedzibie Urzędu w godzinach obsługi klienta /7:30 - 14:00/ w pok. 204 pierwsze piętro lub sekretariacie;

  • pocztą tradycyjną - przy czym za dostarczenie wniosku w terminie uważa się datę wpływu do Urzędu, a nie datę stempla pocztowego, czy nadania przesyłki kurierem.

Wnioski pracodawców złożone poza terminem naboru pozostają bez rozpatrzenia.

Środki rezerwy KFS w ramach prowadzonego naboru mogą być przeznaczone na:​​​

  • Priorytet 10) wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50. roku życia; 

  • Priorytet 11) wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem   niepełnosprawności;

  • Priorytet 12) wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem;

  • Priorytet 13) wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu tczewskiego wskazanych w Uchwale nr 580/548/24 Zarządu Województwa Pomorskiego z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie wyboru branż kluczowych dla gospodarki województwa pomorskiego z uwzględnieniem specyfiki subregionalnej.

W ramach priorytetu 10 środki rezerwy KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 50 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników). O spełnieniu warunku ukończenia co najmniej 50 lat decyduje wiek osoby w dniu składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie.

W ramach priorytetu 11 pracodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź złożyć oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.

Ze wsparcia w ramach priorytetu 12 mogą skorzystać osoby, które nie mają świadectwa dojrzałości, w tym nie ukończyły szkoły na jakimkolwiek poziomie. Jedynym wymogiem jest aby wnioskodawca wskazał we wniosku, że pracownik kierowany na wnioskowaną formę kształcenia ustawicznego spełnia kryteria dostępu (np. oświadczenie).

Priorytet 13 dotyczy wsparcia kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu tczewskiego. O przynależności do poszczególnych branż kluczowych decyduje dział lub sekcja PKD, pod którym/ą został zarejestrowany dany podmiot gospodarczy (przeważający kod PKD – stan na 31.12.2024 r.).

Dla poszczególnych branż są to odpowiednio następujące działy lub sekcje PKD:

Branża budowlana:

  • DZIAŁ 41: Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków
  • DZIAŁ 42: Roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej
  • DZIAŁ 43: Roboty budowlane specjalistyczne
  • DZIAŁ 23: Produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych.

Branża kreatywna:

  • DZIAŁ 32: Pozostała produkcja wyrobów
  • PKD 74.1: Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania

Branża metalowo-maszynowa:

  • DZIAŁ 25: Produkcja metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń
  • DZIAŁ 28: Produkcja maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowana
  • DZIAŁ 33: Naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń

Branża tworzyw sztucznych:

  • DZIAŁ 22: Produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych

Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Wnioski rozpatrzone zostaną w oparciu o obowiązujące przepisy oraz Zarządzenie nr 10/2025 z dnia 14.02.2025 r. w sprawie wprowadzenia „Zasad przyznawania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego” w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie.

„Zasady przyznawania środków KFS” oraz druki wniosków dostępne są w siedzibie Urzędu oraz na stronie internetowej www.tczew.praca.gov.pl.

W przypadku braku środków na realizację wszystkich pozytywnie ocenionych wniosków, przy przyznaniu środków na wnioski ocenione na tym samym poziomie pod uwagę wzięte może zostać również wcześniejsze przyznanie środków KFS /w roku 2025/.

Szczegółowe informacje udzielane są również telefonicznie 58/ 532 82 72 wew. 305.

Zastępca Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie

Mirosława Bartnicka

Informacje o publikacji dokumentu