Program "Portfel etatów"

Print Drukuj
Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy pozyskał w 2014 roku dodatkowe środki z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej na realizację programu "Portfel etatów" na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy na łączną kwotę 1.615,9 tys. zł.

GRUPA DOCELOWA:

Program skierowany był do osób bezrobotnych zamieszkałych na terenie Bydgoszczy oraz powiatu bydgoskiego będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

Według art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy do grupy osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy zaliczają się:
osoby do 30 roku życia,
długotrwale bezrobotni,
osoby powyżej 50 roku życia,
osoby korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej,
osoby posiadające co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia,
osoby niepełnosprawne.

CEL PROGRAMU:

Celem programu była aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Działania podjęte w ramach programu umożliwiły 193 osobom bezrobotnym wejście bądź powrót na rynek pracy i aktywne w nim uczestnictwo.

PROPONOWANE WSPARCIE:
  • W ramach programu utworzono 64 stanowiska pracy w ramach doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy dla osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, dla których określono II profil pomocy. Pracodawca, który zatrudnił na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanego bezrobotnego przez okres co najmniej 24 miesięcy, mógł otrzymać zwrot kosztów utworzonego stanowiska pracy (w ramach programu przyznawano refundację w max. wysokości 17,0 tys. zł).
  • Dla 78 osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, dla których określono II profil pomocy zorganizowano roboty publiczne. Wskazana forma wsparcia gwarantowała osobom bezrobotnym zatrudnienie przez okres 3 miesięcy na podstawie umowy o pracę. Pracodawca zatrudniający osoby bezrobotne w ramach robót publicznych otrzymywał zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych.
  • W ramach programu 51 osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, dla których określono II profil pomocy skierowano do odbycia stażu przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy. Ta forma wsparcia pozwoliła bezrobotnym na zdobycie doświadczenia, praktycznej wiedzy, a także na zapoznanie się z pracodawcą oraz jego firmą. Staż przyniósł korzyści również dla Organizatora, gdyż umożliwił mu sprawdzenie i poznanie nowego pracownika bez konieczności ponoszenia wydatków związanych z wynagrodzeniem. Okres odbywania stażu zakończony był zapewnieniem osobie bezrobotnej pracy na okres co najmniej 6 miesięcy zgodnie z wcześniejszą deklaracją Organizatora stażu.
OKRES REALIZACJI PROGRAMU: 01.10.2014 r. - 31.05.2015 r.